Posiadasz wiertarki i zastanawiasz się, w jaki uchwyt SDS powinieneś zainwestować? Jeśli tak, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość, ponieważ specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, stworzyliśmy ten krótki tekst, z którego dowiesz się, jaka jest różnica pomiędzy uchwytem SDS Max a SDS Plus. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tą tematyką, zachęcamy do dalszej lektury.

Co to jest SDS?

Zanim przejdziemy do porównywania ze sobą poszczególnych uchwytów, warto odpowiedzieć na pytanie, czym tak właściwie jest wyżej wspomniane SDS. Wybierając wiertarkę, z pewnością niejednokrotnie natrafiłeś na oznakowanie SDS lub SDS Plus na jej opakowaniu. Otóż SDS to nic innego jak skrót od Spannen durch System, w wolnym tłumaczeniu oznacza to system mocowania narzędzi wymiennych. System SDS jest dzisiaj bardzo popularny, jednak nie zawsze tak było. Pierwsza wersja tego typu mocowań została stworzona przez Hilti w 1967 roku. Mimo to SDS stosowany w ich urządzeniach nie zrobił na konsumentach aż tak dużego wrażenia, jak konkurencyjna marka Bosch, która w 1975 roku wypuściła linię urządzeń wyposażonych w system SDS-Plus. Bosch wprowadził SDS na zupełnie inny poziom, który jest nam znany do dzisiaj. Dużym plusem urządzeń wyposażonych w system SDS jest fakt, że mocowanie wierteł oraz innych narzędzi jest niezwykle proste, szybkie oraz przede wszystkim bezpieczne. Dzisiaj systemy SDS używa się między innymi w wiertarkach, młotach udarowych, a także w młotowiertarkach. Co ciekawe, w 2016 roku system SDS stał się międzynarodowym systemem mocowania osprzętu, dzięki czemu ta metoda rozwija się niezwykle szybko, wypierając przy tym tak zwane uchwyty kluczykowe.

Podział uchwytów SDS

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, uchwyty SDS dzielą się na SDS Plus oraz SDS Max. Każda z tych kategorii cechuje się zupełnie innymi znakami rozpoznawczymi oraz zastosowaniem. Mimo różnic, które występują pomiędzy poszczególnymi odmianami systemu SDS, należy podkreślić, że uchwyt mocujący SDS jest zdecydowanie jednym z najlepszych, zarazem najprostszych rozwiązań pozwalających na pracę w bezpiecznych warunkach. Wymiana wierteł w urządzeniu wyposażonym w system SDS zajmuje zaledwie chwilę, dzięki czemu praca nie dłuży się, a wszystkie zadania wykonuje się sprawnie, nie marnując cennego czasu na wymianę wierteł.

Wszystko, co musisz wiedzieć o uchwytach SDS Plus

To, co już wiesz, to fakt, że system SDS Plus został opracowany w 1975 roku przez firmę Bosch. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że wiertła przystosowane do tego systemu mocowania mają średnicę 10 mm, a także charakterystyczne żłobienia (są to dwa owalne wgłębienia, które pomagają w mocowania narzędzi oraz dwa rowki, które sprawiają, że obroty są przekazywane na wiertło). Dobrą informacją dla wszystkich zainteresowanych zakupem urządzenia wyposażonego w system SDS Plus jest fakt, że wiertła oraz inne tego typu narzędzia są stosunkowo tanie. Ich cena oscyluje w granicach 20 złotych. Jest to ogromna zaleta, zwłaszcza gdy urządzenie nie jest przeznaczone do użytku przez profesjonalistę. Urządzenia z mocowaniem SDS Plus znajdziesz na stronie https://tekril.pl/Dluta-sds-plus Tego typu sprzęt świetnie sprawdzi się podczas wykonywania drobnych otworów w ścianie, pustakach, betonie lub kamieniu. Jak widać, możliwości jest wiele, faktem jest jednak to, że SDS Plus najczęściej wykorzystuje się podczas wiercenia w ścianie.

Uchwyty SDS Max

Wiertła SDS Max zostały stworzone w 1990 roku, oznacza to, że są one młodsze o 15 lat od ich poprzedników (SDS PLUS). Jeśli spojrzymy na to z perspektywy czasu, możemy jasno stwierdzić, że jest to rozwiązanie stosunkowo stare jak na branże budowlano-elektroniczną. W tym przypadku okazuje się jednak, że mimo swojego wieku zarówno SDS Max, jak i Plus wciąż są niezastąpione. Średnica uchwytu SDS Max to aż 18 mm. Jest to nieco więcej niż w przypadku mocowania Plus, jednak Max znany jest ze swojej doskonałej jakości oraz trwałości. Uchwyt ten jest znany ze swojej wydajności, przez co najczęściej jest używany do trudnych prac z twardymi materiałami takimi jak cegła, kamień, beton, a nawet metal. Możliwość pracy w tego typu warunkach jednoznacznie pokazuje, że system SDS Max to inwestycja na lata, której z pewnością nie będziesz żałował. Wiertła przeznaczone do uchwytów SDS Max są wyposażone w trzy otwarte rowki i segment blokujący. Ponadto warto dodać, że SDS Max jest wykorzystywany również w urządzeniach takich jak na przykład młoty obrotowe oraz młoty udarowe. Młoty udarowe to urządzenia, których ciężar przekracza z reguły 5 kg. Mając to na uwadze, łatwo można wywnioskować, że SDS Max jest bardziej wytrzymały oraz przeznaczony do wymagających prac remontowych. Jeśli jesteś zainteresowany dłutami do SDS Max znajdziesz je tutaj: https://tekril.pl/Dluta-sds-max 

Różnice między SDS Plus i SDS Max

Różnice pomiędzy SDS Plus, a SDS Max są wręcz namacalne. Pierwszą oraz podstawową cechą, która różni te systemy, jest oczywiście ich zastosowanie. Warto jest również wspomnieć o tym, że pomiędzy wiertłami przeznaczonymi do urządzeń wyposażonych w system mocowania SDS Plus, a SDS Max jest aż 8 mm różnicy. Dodatkowo system SDS Plus ma aż 4 rowki z kulami blokującymi, natomiast SDS Max posiada już tylko 3 rowki.