Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki kątowej?

Szlifierka kątowa jest bez cienia wątpliwości jednym z najbardziej niezbędnych narzędzi zarówno w domu, jak i w profesjonalnej firmie remontowej. Za pomocą szlifierki można wykonać różnorodne zadania: od szlifowania i przecinania metalu, ceramiki czy betonu, po polerowanie i szczotkowanie. Jakie są rodzaje szlifierek kątowych i na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego urządzenia? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Szlifierka kątowa – wybór szlifierki jest zależny od jej przeznaczenia

Szlifierka jest urządzeniem, które cechuje się bardzo szerokim wachlarzem możliwości zastosowania. Ta niewątpliwa zaleta związana z użytkowaniem szlifierek jest zarazem tym, co przyprawia majsterkowiczów o zawrót głowy. Duża różnorodność możliwych zastosowań szlifierek sprawia bowiem, że podczas wyboru urządzenia należy wziąć pod uwagę wiele aspektów.

Jaką szlifierkę wybrać? O tym powinien decydować przede wszystkim planowany sposób jej wykorzystania. Jeśli szlifierka będzie wykorzystana sporadycznie, podczas drobnych przydomowych prac – wówczas wystarczy urządzenie o niewielkiej mocy i średnicy tarczy. I tak, szlifierka do garażu powinna mieć tarczę o średnicy 115 mm lub 125 mm.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy szlifierka będzie używana codziennie (np. w ramach świadczenia profesjonalnych usług remontowych). W takim przypadku, konieczne będzie zaopatrzenie się w szlifierkę o średnicy tarczy wynoszącej przynajmniej 180 mm lub nawet 230mm oraz zdecydowanie wyższej mocy – w przypadku wyboru szlifierki to właśnie ten ostatni czynnik powinien odgrywać decydującą rolę. O ile dla celów domowych odpowiednia będzie szlifierka o niewielkiej mocy, tzn. od 600W do 1000W, to w przypadku bardziej profesjonalnego oraz długotrwałego wykorzystania zaleca się używanie sprzętu o mocy powyżej 1000W.

Szlifierki kątowe – sieciowe czy akumulatorowe?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje szlifierek – sieciowe oraz akumulatorowe. Zarówno jedna, jak i grupa urządzeń ma swoje zalety i wady. Atutem szlifierek sieciowych jest możliwość ich wykorzystania do wykonywania bardziej obciążających oraz długotrwałych zadań – zwolennicy szlifierek kątowych są zdania, że w takich przypadkach jedynym słusznym rozwiązaniem jest użycie urządzenia stale podłączonego do gniazdka (sieci). Z drugiej strony, stosowanie takiej metody oznacza mniejszą mobilność urządzenia. Z kolei urządzenia zasilane akumulatorem cechują się większą mobilnością, lecz akumulatory, mają to do siebie, że się rozładowują. W obecnych czasach mocą tak naprawdę wcale nie odbiegają od sieciowych odpowiedników, natomiast jeśli mamy dostęp do zasilania sieciowego, jednocześnie nie posiadamy odpowiedniej ilości akumulatorów, by się zabezpieczyć, to te zasilane przez kabel będą lepszym wyborem. 

Tak czy inaczej, zdania są podzielone, a podczas wyboru szlifierki powinno się brać pod uwagę także inne wymienione w artykule aspekty. Niezależnie od rodzaju szlifierek, wybór urządzeń sieciowych i akumulatorowych jest obecnie bardzo szeroki. W sklepie Tekril posiadamy zarówno jeden, jak i drugi rodzaj omawianego sprzętu.

Szlifierka kątowa – dodatkowe funkcje też są ważne

Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniej szlifierki, warto zastanowić się także nad tym, czy dane urządzenie posiada dodatkowe funkcje, takie jak np. płynna regulacja obrotów, czy system antywibracyjny. Nie są to wprawdzie tak istotne elementy, jak moc oraz średnica tarczy, ale znacząco zwiększają komfort pracy.

Podsumowanie

Z powyższych informacji wynika, że wybór idealnej szlifierki nie jest wcale prostym zadaniem. Zakup wybranego urządzenia powinien zależeć m.in. od tego, jak często szlifierka będzie używana oraz jakie dodatkowe funkcje są nam potrzebne. Tylko po odpowiednim namyśle będzie możliwe dokonanie trafnego wyboru.