Młotowiertarka czy wiertarka udarowa - co wybrać?

Sprzęt, szczególnie jeżeli jest kupowany przez osoby hobbystycznie zajmujące się majsterkowaniem  ciężko wybrać samemu. Ilość parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę, może zaskoczyć, wiadomo jednak, że warto się do tego przyłożyć, ponieważ urządzenia takie jak wiertarka udarowa, czy młotowiertarka kupowane są raz na kilka lat. Wiele osób myli te urządzenia, które, mimo że spełniają podobne funkcje, różnią się od siebie. Co zatem wybrać? Lepiej zdecydować się na młotowiertarkę, czy wiertarkę udarową?

Jakie różnice można wskazać w działaniu młotowiertarki i wiertarki udarowej?

Oba urządzenia są używane do wykonywania dziur w różnorodnych powierzchniach. Jednak współcześnie te urządzenia pełnią znacznie więcej funkcji – mogą przy zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia dodatkowego służyć do kucia, pełnić rolę wkrętarki, czy też szlifierki. Główną różnicą, która definiuje to, czy urządzenie zalicza się do młotowiertarek, czy wiertarek udarowych jest sposób wywoływania przez nie udaru. Główną różnicą w pracy tych urządzeń jest ich wydajność. Wiertarki udarowe doprowadzają do tego w sposób mechaniczny, młotowiertarki za to działają w sposób elektropneumatyczny.

Do jakich prac przyda się wiertarka udarowa, a do jakich młotowiertarka?

Jeżeli w planach mamy przeprowadzenie generalnego remontu, który będzie obejmował też cięższe prace, jak np. kucie, zdecydowanie warto wybrać urządzenie o większej wydajności, mocy. Do takich sprzętów można zaliczyć młotowiertarki. Przy pomocy tego urządzenia, które pracuje z większą siłą, można wykonać także cięższe prace. Jeżeli chodzi o wiertarkę udarową, do jej zalet można zaliczyć precyzję. Wiertarka można wykonać dokładne otwory, jednak uderzenia, jakie przy jej pomocy można osiągnąć, są znacznie lżejsze.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu?

Kupując wiertarkę udarową, czy młotowiertarkę najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest jej moc. To ona wskazuje na wydajność urządzenia, im cięższe prace będą przy pomocy tego urządzenia wykonane, tym jego moc powinna być większa. W przypadku wiertarki bardzo ważnym parametrem, który będzie świadczył o jego użyteczności, jest średnica wierteł, które można zmocować. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór urządzenia, które oferuje dwa biegi, co znacznie powiększy jego użyteczność. W przypadku młotowieratki warto zainwestować w urządzenie, które wyposażone jest w uchwyt samozaciskowy, dzięki temu możliwość wykorzystania sprzętu także się zwiększy. Jeżeli chodzi o wiertarkę udarową, warto wybrać urządzenie, które daje możliwość odłączenia udaru. Należy także sprawdzić, jaka średnica wykonywanych otworów jest możliwa do osiągnięcia. Przydatną funkcją jest również przełącznik, który pozwala na zmianę kierunku obrotów, jednak jest to już standard, który można spotkać w niemal każdym urządzeniu. Przed zakupem powinniśmy też sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest obudowa przekładni. Jest to ważne, ponieważ istotny jest tu czas odprowadzania ciepła, w tym zakresie dobrze sprawdzają się obudowy wykonane z metalu.

Osprzęt dodatkowy do młotowiertarek i wiertarek udarowych

Niemal równie ważna co moc wiertarki, jest jakość używanych wierteł. To także od dodatkowego osprzętu zależy skuteczność urządzenia.  Nawet bardzo wysokiej jakości sprzęt, do którego założymy zużyte albo niskiej jakości wiertło może nie spełnić swojej roli. Należy też pamiętać, że rodzaj używanego wiertła powinien być dostosowany do powierzchni, w której pracujemy - inne wiertła nadają się do drewna, betonu, metalu itd. Dlatego najlepiej od razu zaopatrzyć się w cały zestaw wierteł o różnych średnicach.

Bez wątpienia na początku przygody z majsterkowaniem znacznie łatwiej będzie operować wiertarką niż młotowieratrką, ponieważ oprócz mniejszej mocy to urządzenie jest zdecydowanie lżejsze. Dzięki temu znacznie łatwiej utrzymać je w ręce i wykonać precyzyjne prace. Jeżeli jednak zależy nam na tym, żeby urządzenie pomogło przy większości spraw związanych z remontem, zdecydowanie młotowiertarka spełni znacznie więcej funkcji, będzie bardziej uniwersalna.