Jak wybrać wiertarko wkrętarkę? Jakie parametry są ważne?

Wiertarko wkrętarka jest sprzętem, który powinien znaleźć się w każdym domu. W większości domowych prac, nawet tych drobnych, te dwa podstawowe sprzęty są niezbędne. Na jakie cechy wiertarko wkrętarki warto zwrócić uwagę?

Wiertarko wkrętarka- nieoceniona pomoc

Urządzenia, jakimi są wiertarko wkrętarki są niesamowicie wszechstronne. Pomagają one w obróbce wielu materiałów budowlanych, które są powszechnie stosowane. Wiertarko wkrętarki są przydatne przy pustakach, cegle, czy płytach kartonowo - gipsowych. Tego typu urządzenia współpracują także z drewnem, czy płytami meblowymi. Kupujący ma w czym wybierać, dzięki czemu można perfekcyjnie dopasować urządzenie do swoich indywidualnych potrzeb – zarówno jeżeli chodzi o parametry, jak i o cenę.

Wiertarko wkrętarka czy wkrętak akumulatorowy?

W zależności od potrzeb należy się zastanowić, jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze. Jeżeli bowiem często wykonujemy  prace precyzyjne, w różnych miejscach, czy to w firmie, czy na użytek własny, korzystniejszy może okazać się zakup wkrętaka akumulatorowego. W ten sposób, podczas pracy wkrętakiem, dzięki jego małym gabarytom i precyzyjności, możemy sobie pozwolić na komfortowe korzystanienie z narzędzia, bez ryzyka uszkodzenia wkrętów zbyt mocnym urządzeniem. Zapewnia on dużą swobodę ruchów i wygodę pracy.

Jakie parametry wiertarko – wkrętarki są istotne?

Laik dokonujący zakupu sprzętu może mieć problem przy ocenie parametrów technicznych, warto więc przed zakupem dowiedzieć się, które parametry są istotne.

Po pierwsze: moc/napięcie

Napięcie jest ściśle związane z mocą narzędzia. Wybierając urządzenie o napięciu do 4,8 V możemy mieć pewność, że idealnie sprawdzi się przy skręcaniu mebli. Jeżeli wiertarko wkrętarka, będzie używana sporadycznie, a duża moc nie jest niezbędna, wystarczające będzie urządzenie z napięciem od 5V do 10V. Wiercenie otworów oraz prace o większym rozmachu wymagają większego napięcia od 6 do 14V. Urządzenia wyposażone w biegi i udar, wykorzystywane przez profesjonalistów, to te o napięciu od 18V.

Po drugie: moment obrotowy (Nm)

Termin ten odnosi się do tego by określić siłę, jaka będzie wykorzystana przez urządzenie, do tego by osadzić wkręty w obrabianym materiale. Często rozróżnia się dwa momenty obrotowe. Do wkręcania w miękkie, oraz w twarde materiały. Podczas wkręcania w miękki materiał, moment obrotowy jest zwiększany stopniowo, równo z głębokością osadzenia wkrętu (wkr. miękkie). Co do wkręcania twardego, sytuacja wygląda tak, że moment obrotowy wzrasta powoli. Natomiast w ostatniej fazie gwałtownie przyspiesza (wkr. twarde).

Po trzecie: rodzaj akumulatora i czas pracy urządzenia

Kiedy decydujemy się na zakup wiertarko wkrętarki akumulatorowej, koniecznie musimy sprawdzić parametry akumulatora. Na rynku dostępnych jest kilka akumulatorów, które mają odmienne cechy:

  • akumulator niklowo – kadmowy jego wysoka waga oraz mała pojemność sprawiają, że jest coraz rzadziej spotykany, chociaż jego niewątpliwą zaletą jest długi czas rozładowania. Posiadają efekt pamięci, oznaczane Ni-Cd
  • akumulator niklowo – metalowo – wodorkowy jest sprzętem o niezbyt długiej żywotności, do tego relatywnie szybko ulega rozładowaniu, oznaczany Ni-MH
  • akumulator niklowo - cynkowy, jest lekki, cechuje się też zwiększoną mocą. Są droższe w produkcji, ale mają długą żywotność. Znajdziemy go pod oznaczeniem Ni- Zn
  • akumulator litowo – jonowy – to właśnie one są najbardziej popularne. Ich unikalne cechy pozwalają na doładowywanie w wybranym momencie bez uszczerbku na jakości urządzenia. Do tego są lekkie i mają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, oznaczane są Li – Ion

Czas pracy oraz ilość czasu, jaki musi spędzić akumulator na ładowarce, są bardzo istotne. Przy planowaniu dłuższych aktywności, oba parametry powinny być dla nas ważne, ponieważ to od tego zależy przebieg zaplanowanych prac. Jeżeli zdecydujemy się na model o dużej pojemności, którego czas ładowania także jest długi, planując większe roboty remontowe, warto zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator.

Idealnie jeżeli zakupiony sprzęt ma minimum 2 biegi. Pierwszy wykorzystamy do wkręcania, drugi do wykonywania otworów. Waga urządzenia także ma znaczenie, im lżejsze urządzenie tym przebieg pracy będzie sprawniejszy. Warto też zwrócić uwagę na akcesoria np. walizkę, czy lampkę, która ułatwi korzystanie z narzędzia. Najlepsze wiertarko wkrętarki posłużą nam naprawdę długi czas, znacznie ułatwiając pracę.