Do czego służy odkurzacz przemysłowy?

Wszędzie tam, gdzie z czyszczeniem powierzchni nie jest w stanie poradzić sobie standardowy sprzęt, swoje zastosowanie znajduje odkurzacz przemysłowy. Efektywne sprzątanie nawet najtrudniejszych zanieczyszczeń sprawia, że staje się niezbędnym narządzeniem pracy w wielu zakładach produkcyjnych i nie tylko. Do czego służą odkurzacze przemysłowe i na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Odkurzacz przemysłowy — sprzęt do zadań specjalnych

Nadmiar pyłu, różnego rodzaju odpady, płyny i trudne do usunięcia zanieczyszczenia — skończone prace budowlane, remontowe czy na przykład stolarskie wymagają oczyszczenia powierzchni z brudu, z którym nie są w stanie poradzić sobie tradycyjne urządzenia wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Szczególne warunki wymagają profesjonalnego sprzętu, który przede wszystkim zapewni efektywność pracy, dlatego w wielu zakładach wykorzystuje się odkurzacze przemysłowe. Trwała, mocna i stabilna konstrukcja, odporność na działanie czynników zewnętrznych i łatwość przenoszenia sprawiają, że stają się niezawodnym urządzeniem. Zasysanie napotkanego brudu to ich podstawowe zadanie i choć taka sama funkcja przypisana jest odkurzaczom domowym, występuje między nimi kilka zasadniczych różnic.

Odkurzacz przemysłowy a odkurzacz domowy

Czym różni się odkurzacz przemysłowy od tradycyjnego odpowiednika? Przede wszystkim większą mocą. Zgodnie z ograniczeniem wprowadzonym przez Unię Europejską, w przypadku odkurzaczy domowych moc nie może wynosić więcej niż 900 W, co sprawia, że szczególnie zabrudzone powierzchnie przekraczają ich możliwości. To co staje się dla nich zbyt dużym wyzwaniem, nie stanowi z kolei problemu dla urządzeń przemysłowych, a wszystko za sprawą silniejszego działania. Warto także podkreślić większą pojemność zbiornika, dzięki której odkurzacz przemysłowy jest w stanie pomieścić znacznie więcej zabrudzeń. Co więcej, ze względu na swoją wielofunkcyjność poradzi sobie nie tylko z kurzem, ale również z wodą.

Odkurzacz przemysłowy — klasy urządzeń

Odkurzacze przemysłowe różnią się między sobą przeznaczeniem. Aby określić do jakich prac nadaje się dany model, producenci wprowadzili specjalne oznaczenia. Efektem tego są trzy klasy sprzętów:

  • klasa L obejmująca urządzenia, które nadają się do usuwania pyłów o wielkości nieprzekraczającej 1 mg/m3, na przykład drobnego kruszywa, odpadów pochodzących z obróbki tworzyw sztucznych czy pozostałości po lekkich pracach budowalno-remontowych;
  • klasa M, do której należą odkurzacze przemysłowe pochłaniające pył o wielkości z przedziału od 1 do 0,1 mg/m3, jak na przykład ten, który powstaje podczas szlifowania gipsowych płyt;
  • klasa H, wśród której znajdują się urządzenia przeznaczone do usuwania najdrobniejszych i niebezpiecznych pyłów, w tym ołowiu, kadmu, azbestu czy na przykład pleśni.

Odkurzacz przemysłowy — czym kierować się podczas zakupu?

Ponieważ odkurzacz przemysłowy można nazwać sprzętem do zadań specjalnych, musi spełnić kilka szczególnych wymogów, aby zapewnić efektywność pracy. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu? Przede wszystkim na silnik, w przypadku którego należy pamiętać o zasadzie, że im większa będzie jego moc, tym większy efekt ssania. Ważna będzie również duża średnica, odpowiednia długość oraz elastyczność węża ssącego, co uchroni go przed niespodziewanymi uszkodzeniami i zapewni swobodę podczas sprzątania. Nie bez znaczenia będzie także odpowiednia wielkość zbiornika, która pozwoli pomieścić dużo zanieczyszczeń i sprawi, że opróżnianie stanie się rzadsze. Warto zdecydować się na odkurzacz przemysłowy, którego pojemność wynosi więcej niż 40 litrów. Co więcej, aby mieć gwarancję długiej żywotności sprzętu, należy sprawdzić wykonanie urządzenia. Sprzęt powinien być wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i inne niekorzystne czynniki. Warto również upewnić się, czy odkurzacz przemysłowy posiada solidne koła, które ułatwiają jego transport w trudnych warunkach, na przykład po nierównej powierzchni na placu budowy. Z myślą o wielofunkcyjnym zastosowaniu urządzenia, należy także zwrócić uwagę na zawartość jego zestawu i sprawdzić, czy znajdują się w nim dodatkowe końcówki i akcesoria, na przykład wąskie dysze czy rury teleskopowe. Pozostaje jeszcze niemniej ważna gwarancja, najlepiej zdecydować się na jak najdłuższą, oraz wybór sprzętu z oferty renomowanych producentów, co zapewni o wysokiej jakości odkurzacza przemysłowego.

Odkurzacz przemysłowy — zastosowanie

Odkurzacze przemysłowe mają szerokie zastosowanie. Ze względu na możliwość wciągania pyłu gipsowego, drzewnego, pozostałości po kuciu ścian czy na przykład odpadków stolarski, sięgają po nie pracownicy branży budowalno-remontowej i meblarskiej. Jednak na tym możliwości odkurzacza przemysłowego się nie kończą. Sprawdzi się również przy sprzątaniu dużych powierzchni, takich jak magazyny, hale produkcyjne czy biura, a także podczas prac w przydomowym warsztacie czy garażu, na przykład do odkurzania samochodu.